O mně

-Začal jsem včelařit v roce 2008 s pěti včelstvy. A do zimy jsem šel s šesti včelstvy. Vyzimoval jsem pět včelstev. V roce 2008 jsem požádal o dotace Jihočeského kraje pro začínající  včelaře a byl jsem úspěšný. Tyto dotace jsem využil na stavbu kočovného vozu na 10 včelstev, který je možno vidět zde

-Včelstva mám umístěné v katastru mé rodné obce Novosedly nad Nežárkou zde Nedaleko rybníka Rožumberk v nadmořské výšce 480 metrů nad mořem. S vozem jsem zatim nekočoval, to bych rád změnil a v roce 2009 bych chtěl kočovat v okolí Jindřichova Hradce.

Tato fotografie vyšla v Jindřichohradeckých listech v roce 2009.

 

-Koncem roku 2009 jsem zazimoval 11 včelstev

-Rok 2010 byl na jihu čech co se týče medného výnosu nadprůměrný. Poptávka po medu rapidně stoupla a proto jsem zazimoval 30 včelstev.

-Rok 2010 je rokem velkých investic. Pořídil jsem si jednoosou káru na které budu kočovat 12 včelstev. Dále jsem pořídil nový šestirámkový zvratný  medomet od firmy MEDOMET.sk. Medomet je plně automatický a už se těším na další sezonu kde vše nové řádně prověřím. Tuhle mašinku jsem objevil na výstavě v Ostravě. Tady je sestřih našeho moravského putování včetně té výstavy v Ostravě.

-Rok 2011 byl celkem dobrý na produkci medu až na závěr sezóny to skazil melicitózní med ze kterého jsem udělal medovinu, kterou jsem uvedl na trh před vánocemi a jen se po ní zaprášilo. Vše co jsem v pořídil v roce 2010 jsem prověřil sezónou a investice se určitě vyplatila (na medomet a káru na kočování včel jsem dostal 50% dotaci s itervenčního fondu).  V září jsem nastoupil do včelařského vzdělávacího centra v Nasavrkách ke tříletému dálkovému studiu v oboru včelař tak snad budu úspěšný. Zazimoval jsem 30 včelstev tak uvidíme co se podaří vyzimovat, protože spad roztoče byl obrovský i přes pečlivé léčení.