Vosk

Vosk

 Metabolický produkt včely, který se tvoří ve voskotvorné žláze včely dělnice, jejímž vnějším zakončením jsou vosková zrcadélka na třetím, čtvrtém, pátém a šestém zadečkovém článku.

Složení

uhlovodíky, monoestery, diestery, triestery, hydroxymonoestery, hydroxypolyestery, kyselinové estery a polyestery, volné kyseliny, volné alkoholy, neurčené látky 

Zisk 

Tak jak včelám vkládáte nové mezistěny, které jste ve včelařské prodejně získali výměnou za vlastní vosk či zakoupili, tak oni je postupně zastavují buňkami a vytváření z nich, tzv. souše, nebo ještě předtím plodové plásty, protože stavební pud je vede k dalšímu rozmnožování kladoucí matkou a tvorbě zásob. Protože jsou plásty opakovaně zakladeny matkou, v původním voskovém tělese postupně zůstávají košilky po vylíhlých včelách, plást mění svou barvu z původně krásně žluté barvy, až přes tmavě hnědou. Tyto plásty jsou dále nevhodné a rizikové z hlediska infekce včel, proto je nutné je vytavit. Možnosti jsou buď sluneční tavidlo (používám já) nebo speciální hrnec na vyváření vosku, který jsem dosud viděl pouze na obrázku. Bod tání je udáván 60-70 st. C, bod tuhnutí 60-63 st C. 

Čištění 

zředí se 60-100 ml kyseliny sírové používané do akumulátoru se dvěma litry destilované nebo dešťové vody, je třeba používat ochranné brýle a rukavice, naředěné množství kyseliny stačí na vyčištění 1 kg vosku, roztok se může použít i vícekrát, dokud má čistící schopnost.

 Využití 

Svíčky z včelího vosku

Dále jsem se rozhodl z přebytečného vosku vytvářet svíčky, což mě nejprve přimělo k výrobě forem a forem na formy. Zakoupil jsem Lukopren 1522 s katalyzátorem a v uvedeném množství jsem ho promíchal. Ve formě na formu jsem si vyznačil rysky 1 cm od dolního okraje formy a poté asi 0,5 cm nad horní části. Připravenou svíčku, jejíž kopie jsem plánoval vyrábět jsem zavěsil za na knot navázanou nit a po zalití dolní části formy Lukoprenem, který, mimochodem příliš neteče, jsem jí obtížně centroval do vnitřní části připravené formy, plavala a nakláněla se, takže jsem z toho byl zoufalý, tak jsem ji oblil zbytkem připraveného Lukoprenu a poté zatlačil dřívkem do středního postavení, směs začala poté pozvolna tvrdnout. Neočekával jsem příliš dobrý výsledek, druhý den asi za 20 hodin jsem rozebral formu a vyjmul válec Lukoprenu, poté jsem jej nožem opatrně rozřízl napůl a vyjmul původní svíčku, tu jsem minimálně poškodil nožem, forma dopadla velmi slušně, ještě jsem v horní části vyřízl otvor asi 0,6 cm, kudy hodlám nalévat roztavený vosk a už se chystám na výrobu, ještě jsem četl, že knoty se mají nejprve namočit ve vosku a vytvarovat, aby stály rovně.

Je udáváno, že směs čerstvého vosku a čerstvého másla se využíván v masti při některých chorobách, např. luxusu, je hodnotnou součástí výživových krémů, krémů pro mastnou pleť a podobně.